Historia parafii

Kościół pw. św. Barbary w Tomicach to położona w pięknym zakątku Wielkopolski gotycka świątynia z XV wieku. Fundatorem kościoła był Mikołaj Tomicki, Chorąży Poznański, który spoczywa do dnia dzisiejszego wraz z rodziną w kryptach grobowych znajdujących się w kościelnych podziemiach. W każdym przewodniku po Wielkopolsce figuruje kościół pw. św. Barbary jako atrakcja historyczna gminy Stęszew. Rekomendowany jest jako obiekt wart zwiedzania w ramach dwustu kilometrowej pętli rowerowej wokół Poznania. Szczególnie latem, podczas weekendów, zwiedza obiekt około 180-240 osób: są to głównie rowerzyści z Poznania, wczasowicze. Stanowi również cel wycieczek szkolnych ze względu na unikalne zabytki stanowiące wyposażenie kościoła, m. in. płytę pamiątkową Mikołaja Tomickiego wykonaną w pracowni braci Vischer w Norymbergii w roku 1524. Jej zleceniodawcą był syn fundatora Piotr Tomicki, biskup krakowski i przemyski, podkanclerz Zygmunta I. W Polsce znajduje się tylko kilka takich płyt: oprócz Tomic m. in. cztery zdobią Katedrę Poznańską, a w Europie pozostało ich tylko dwanaście. Wartość historyczna obiektu, który został wpisany w 1932 roku do rejestru Zabytków Polskich, poświadczona jest licznymi opracowaniami z zakresu historii sztuki. Stanowi on perłę wielkopolskiej architektury gotyckiej z elementami baroku.

Miejscowości należące do naszej parafii:

• Tomice
  • Rybojedzko
  • Mirosławki
  • Tomiczki
  • Skrzynki
  • Żarnowiec

Odpust:

• Św. Barbary (4 grudnia)

Parafia prowadzi Księgi:

• Ślubów
  • Chrztów

Parafialna Rada Duszpasterska:

• Jadwiga Kowalczyk
  • Władysław Mytko
  • Józef Pempera
  • Barbara Rożek
  • Stanisław Ludwiczak
  • Bronisława Łojek
  • Leon Kalemba
  • Damian Kempa
  • Kazimierz Witkowski

Służba Liturgiczna:

Zaliczają się do niej ministranci i lektorzy pełniący posługę podczas nabożeństw i mszy świętych.