PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Barbary w Tomicach

Ogłoszenia duszpasterskie 24.03.2024 r

1. Weszliśmy w Wielki Tydzień, który przygotowuje nas na Święta Paschalne. W tym roku o wystrój kościoła troszczą się Parafianie z Tomiczek.
  2. Dziękuję kolejnym 14 rodzinom, które złożyły daninę diecezjalną. Bóg zapłać.
  3. Spowiedź św. wielkopostna będzie w naszej Parafii z zaproszonymi kapłanami 26.03 (wtorek):
    • g. 19.15 – 19.45 – Tomice;
    • g. 20.00 – 20.30 – Skrzynki.
      Starajmy się skorzystać z tego wielkiego daru miłosierdzia.
  4. W Wielki Czwartek pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Modlimy się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. Msza Wieczerzy Pańskiej o g. 19.00.
  5. W Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej. O godz. 18.30 Droga Krzyżowa, a potem dalsze uroczystości. W tym dniu obowiązuje post ścisły.
  6. W Wielką Sobotę – Wigilia Paschalna o g. 19.00. Przynosimy świece. Woda zostanie poświęcona podczas tej liturgii i przez Oktawę będzie można ją zabrać do domu. O udział w procesji rezurekcyjnej proszę tradycyjnie, matki z Mirosławek, ojców z Tomic i Panów z Rady Parafialnej. Prze te dni składka będzie przeznaczona na bieżące potrzeby kościoła i remonty.
  7. W Wielką Sobotę święcenie pokarmów wg następującego porządku:
    • w Skrzynkach o g. 11.00. Potem półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.
    • w Tomicach:
      • Parafianie z Mirosławek i Rybojedzka – adorują Grób Pański od g. 12.00. poświęcenie potraw o g. 13.00.
      • Parafianie z Tomiczek adorują Grób Pański od g. 13.00 a o g. 14.00 poświęcenie potraw.
      • Parafianie z Tomic – adorują Pana Jezusa przy Grobie od g. 14.10 a o g. 15.00 poświęcenie potraw.
        W miarę możliwości starajmy się w tym dniu zachować post.
  8. Dzieci zapraszam po owieczki i życzę Błogosławionej niedzieli i tygodnia.

Czynne: wt. – pt. (po wieczornej Mszy Św.)

ul. Spadzista 4, Tomice
62-060 Stęszew

Numer konta: 52 1020 4027 0000 1002 0410 3370 (PKO BP)

PRZECZYTAJ

Historia Parafii Tomice

Historia kościoła parafialnego w Tomicach sięga XV w. i jest ściśle powiązana z jego fundatorami oraz patronami, na których spoczywał główny obowiązek utrzymania kościoła. Były to tak znakomite rody jak: Tomiccy, Konopaccy, Opalińscy, Bronisze i Jabłonowscy. Fundatorem kościoła jest Mikołaj Tomicki, chorąży poznański. Kościół jest jednym z najstarszych murowanych kościołów w Polsce.

PRZECZYTAJ

Historia naszej patronki

Święta Barbara żyła na przełomie III i IV wieku. Według podania, święta Barbara urodziła się w Nikomedii, stolicy Bitynii, jako córka bogatego i wpływowego człowieka o imieniu Dioskur. Był on gorliwym poganinem pełniącym w swym mieście wysoki urząd. Pod wpływem jednego ze swoich nauczycieli przyjęła chrzest oraz złożyła ślub czystości. Ojciec dowiedziawszy się o tym zamknął Barbarę w wieży. Barbara jednak nie wyrzekła się Chrystusa. Wtedy ojciec poszedł do sędziego a ten skazał ją na tortury. Kiedy to nie przyniosło rezultatu sędzia skazał świętą Barbarę na śmierć poprzez ścięcie mieczem. Wyrok wykonał sam Dioskur.

Święta Barbara